Drzewa kreują klimat, sprawiają, że w lecie jest chłodno. Czasami jednak wycinka drzew jest koniecznością. Dzieje się tak wtedy, gdy drzewa są stare, spróchniałe lub nadpróchniałe, i zagrażają wielu osobom. Najlepiej zatem monitorować stan drzew w parkach, na skwerach i w lasach. Jest to zadanie pracowników odpowiedzialnych za dbałość o dobry stan drzew i krzewów w miastach oraz poza nimi.
Czy wycinka drzew jest kosztowna?
Wycinka drzew kosztuje. Cennik jest różnorodny i zaczyna się od 50 zł za drzewo o średnicy pnia do 20 cm, a 80 zł za drzewo o średnicy pnia od 21 do 30 cm. Cennik rośnie wraz z wielkością drzewa.
Firmy zajmujące się usuwaniem drzew co pewien czas weryfikują cennik usług. Jest to jak najbardziej typowa sprawa. Co roku ceny się zmieniają, a gdy rośnie inflacja to zmiana cen jest jeszcze szybsza. Działanie tego rodzaju należy zapewnić z odpowiednim wyprzedzeniem. Prace zleca się ok. pół roku przed przeprowadzeniem planowanej operacji.
Przykładowy cennik usługi wycinania drzew można znaleźć na stronie http://miastoiogrody.pl/wycinka-drzew/.
Ostrożnie na własnej działce
Na własnej ziemi, na własnej działce nie można dowolnie wycinać drzew. Plan usunięcia ich należy zgłosić z odpowiednim wyprzedzeniem. Po uzyskaniu zezwolenia można podjąć się takich prac. W 2023 roku zmienią się przepisy i łatwiej będzie wyciąć drzewa. Dzięki temu skończy się utrapienie związane z uzyskiwaniem zezwoleń. Najlepiej jest zatem poznać nowe przepisy i zastosować się do nich w całej rozciągłości.
Gminy będą przyjmowały wnioski o usunięcie drzew w formach papierowej oraz elektronicznej. Jest to zdecydowanie znaczące ułatwienie dla każdej osoby. Do 14 dni skrócone zostaną terminy uzyskania zezwoleń, co jest naprawdę wyjątkowym rozwiązaniem. Zgłoszenie jest konieczne, gdy drzewa mają pewne wymiary.
Wycinka drzew wymaga zezwolenia, jeśli topola, wierzba, klin jesionolistny oraz klon srebrzysty mają 80 cm. Na wycięcie kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej czy platanu trzeba mieć zgodę, gdy mają one 65 cm. Pozostałe gatunki drzew można wycinać bez zezwolenia, gdy mają do 50 cm.
Co można wycinać bez zezwolenia?
Bez zezwolenia wycina się krzew lub krzewy, drzewa złamane lub przewrócone podczas wichury lub ścięte przez bobra. Na wycięcie drzew i krzewów owocowych trzeba mieć zezwolenie, gdy rosną one na bulwarach lub przy dworkach udostępnionych dla turystów albo są na terenie obiektu wpisanego do rejestru zabytków.
Zdecydowanie nie wolno wycinać drzew lub krzewów w parkach krajobrazowych albo tam, gdzie krajobraz jest chroniony. Dbałość o drzewa jest niesamowicie ważna, dlatego należy zawsze starannie sprawdzić wszelkie przepisy. można wyciąć drzew lub krzewów, które stanowią zadrzewienie śródpolne, nadwodne lub przydrożne w parku krajobrazowym albo na obszarze chronionego krajobrazu, gdzie obowiązuje zakaz usuwania takich zadrzewień. Najważniejsze, aby wycinka drzew była realizowana dobrze, zgodnie z przepisami.
Postępowanie niezgodne z przepisami sprawia, że osoba łamiąca przepisy musi zapłacić mandat, a nie jest on niski. Podsumowując, taka wycinka jest niesamowicie ważnym przedsięwzięciem.
Szczegółowe informacje dotyczące możliwości wycinki drzew bez zezwolenia znajdziesz a niniejszym artykule http://miastoiogrody.pl/jakie-drzewa-mozna-wycinac-bez-pozwolenia/.