Każdy wie, że prawidłowa higiena zębów jest niezbędna, by naturalnie piękny uśmiech towarzyszył człowiekowi przez wiele lat. Czasami jednak mimo dbania o zęby i przestrzegania zasad prawidłowej pielęgnacji konieczne jest zastosowanie leczenia. Częstym jego typem jest leczenie kanałowe polegające na całkowitym usunięciu uszkodzonej miazgi zęba z jego wnętrza.
Choć wielu osobom kojarzy się ono z nieprzyjemnymi konsekwencjami, możliwe jest przeprowadzenie go w sposób bardziej komfortowy dzięki zastosowaniu mikroskopu. By nie doprowadzić do dalszych uszkodzeń, niezbędne jest właściwe zabezpieczenie zęba. Tradycyjną metodę stanowią plomby, a nowszą i trwalszą – korony zębowe.
Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?
Leczenie kanałowe jest stosowane w sytuacji, w której dojdzie do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Miazga jest bogato unaczynioną i unerwioną tkanką, która wypełnia komorę zęba i jego kanały. Zapalenie wynika najczęściej z faktu zaniedbania bądź nieprawidłowego leczenia próchnicy, a także poważnego urazu zęba.
Zabieg należy do tych inwazyjnych, po których wiele osób odczuwa nieprzyjemne powikłania. Można jednak zminimalizować ich ryzyko decydując się na leczenie kanałowe pod mikroskopem. Przebiega ono szybciej i daje trwały efekt – szczegóły zabiegu można znaleźć na stronie https://esthedent.pl/stomatologia/endodoncja/. Dentysta usuwa próchnicę, wykonuje dojście do kanałów korzeniowych, usuwa miazgę, oczyszcza kanały i poszerza je. Na koniec osusza je i wypełnia specjalnymi preparatami.
Czym są korony zębowe?
Korony to specjalne nakładki umieszczane na uszkodzonych zębach. Są dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, wykonywane z odpowiedniego tworzywa i zakładane w sposób profesjonalny. Właśnie dlatego mogą posłużyć przez około 10-15 lat. Wyróżnia się następujące rodzaje koron:
- pełnoceramiczne – są bardzo estetyczne i dobrze imitują prawdziwy ząb; stosowane w przypadku zębów przednich,
- porcelanowe na podbudowie metalowej lub ceramicznej,
- porcelanowe na podbudowie metalowej złota – wykorzystywane w przypadku zębów bardzo zniszczonych ze względu na właściwości przeciwpróchnicze.
Kiedy warto zdecydować się na koronę zębową?
Skorzystanie z koron zębowych jest zalecane przede wszystkim po rekonstrukcji zębów po leczeniu kanałowym. Choć zabieg jest oczywiście potrzebny, takie zęby są zazwyczaj mocno zniszczone i osłabione. Usunięcie miazgi zębowej zwiększa ich podatność na kruszenie i złamania. Założenie korony zębowej może powstrzymać przed powstawaniem dalszych uszkodzeń, ponieważ nacisk jest rozkładany równomiernie na powierzchnię łuku, na skutek czego minimalizowane jest ryzyko kruszenia i odłamywania się ścianek zęba leczonego kanałowo. Stosowanie koron po leczeniu kanałowym przyczynia się do poprawy komfortu życia i samopoczucia pacjenta, gdyż ma on świadomość, że osłabiony ząb zyskuje dodatkową ochronę.
W jaki sposób wybrać dobry gabinet stomatologiczny?
Leczenie kanałowe powinno być przeprowadzane wyłącznie przez doświadczonych profesjonalistów w gabinecie dentystycznym dysponującym najlepszej jakości sprzętem. Dzięki temu pacjent będzie spokojniejszy, że cały proces przebiegnie prawidłowo. Warto sprawdzić, czy wybrany doświadczony dentysta w Warszawie podejmuje się leczenia kanałowego pod mikroskopem. Taka metoda leczenia kanałowego jest bardziej komfortowa i skuteczna. Po zabiegu warto rozważyć zdecydowanie się na korony zębowe w celu jeszcze większej poprawy komfortu życia. Szukając różnych gabinetów stomatologicznych, dobrze jest zapoznać się np. z ofertą EstheDent w Warszawie.