Mimo że sauna jest kojarzona przede wszystkim z luksusowymi posiadłościami to z takiego rozwiązania, które zapewnia znakomity relaks, może z powodzeniem skorzystać każdy właściciel budynku mieszkalnego. Jakie kwestie mają kluczowe znaczenie przy doborze sauny domowej?
Sauna sucha, parowa a może mokra – jaki rodzaj sprawdzi się najlepiej?
Jedną z podstawowych decyzji, którą musi podjąć osoba inwestująca w saunę, jest wybór preferowanego przez nią rodzaju. Każdy z modeli wyróżnia się innymi właściwościami i technologią działania.
Sauny suche – jak działa i kto może skorzystać z jej właściwości?
Sauna sucha jest popularnym rozwiązaniem w krajach skandynawskich, więc jest określana sauną fińską lub szwedzką. To rozwiązanie dedykowane osobą, które są w stanie poradzić sobie z bardzo wysokimi temperaturami, które mogą wynosić nawet 100-120 stopni Celsjusza, a także suchością powietrza. Takie warunki panują za sprawą obecnego w niej pieca z rozgrzanymi kamieniami, który doskonale utrzymuje temperaturę. Właściwości saunę doceniają osoby chcące:
- pozbyć się tkanki tłuszczowej,
- oczyścić swój organizm z toksyn,
- spalić podczas jednej sesji nawet 300 kalorii.
Zalecany czas korzystania z sauny suchej to ok. 10 minut.
Sauny parowe, czyli tzw. łaźnie rzymskie – co ją wyróżnia?
Ten rodzaj sauny cieszy się wśród konsumentów największym zainteresowaniem. Warunki panujące w takiej saunie to temperatura rzędu 50-60 stopni Celsjusza, a także wilgotność powietrza wynosząca blisko 100%. Takie znacznie delikatniejsze, niż w przypadku sauny fińskiej warunki wynikają z zastosowania w tym rodzaju sauny parownika. Pobyt w niej wpływa pozytywnie na stan skóry, nawilżając ją i zapewniając efekt anty-aging. To doskonały sposób na m.in.
- odprężenie,
- poprawę krążenia,
- wzmocnienie odporności.
Z takiej sauny korzysta się najczęściej przez około kwadrans.
Sauny mokre – komu jest dedykowane to rozwiązanie?
Sauna mokra, mimo że nie jest ta popularna, jak wcześniej wymienione modele, również ma wiele zwolenników. Panująca w niej temperatura wynosi ok. 70 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza jest na poziomie 40%. Jej działanie opiera się na polewaniu znajdujących się w piecu rozgrzanych kamieni wodą. Korzyści z jej działania to m.in.
- możliwość odprężenia się i zmniejszenia poziomu stresu,
- ulga w dolegliwościach reumatycznych,
- pomoc w problemach z cerą łojotokową,
- zmniejszenie dolegliwości bólowych związanych z nadwyrężeniem mięśni.
Czas trwania takiej sesji nie powinna przekraczać 15 minut.
Jak zapewnić sobie komfort i właściwie dobrać rozmiar sauny?
Rozmiar sauny powinien być dostosowany do liczby osób, które będą z niej korzystały. Wymiar modelu przeznaczonego dla czterech osób powinny wynosić co najmniej 1,6 x 2 x 2 metrów. Długość ławki powinna być uzależniona od rodzaju przyjmowanej pozycji. W przypadku preferowania przez osoby korzystające z sauny pozycji siedzącej długość i głębokość na jedną osobę powinna wynosić 60 centymetrów. Sugerowana wysokość pomieszczenia, w którym będzie sauna to ok. 2 metry.
Jeśli nie wiesz, który rodzaj sauny będzie dla Ciebie odpowiedni, odwiedź salon producenta saun w Katowicach firmy Saunaland, a doradca dokładnie wszystko wyjaśni. Szczegóły oferty dostępne na stronie http://saunaland.pl/sauny-katowice/.