Jedną z najważniejszych części rozprawy rozwodowej jest ta, podczas której padają pytania od sądu i adwokatów do stron sprawy oraz jej świadków. Dzięki temu możliwe jest odtworzenie przebiegu wydarzeń, ustalenie przyczyny rozpadu więzi pomiędzy małżonkami oraz określenie, jak będzie wyglądało ich życie po rozwodzie. Jakich pytań trzeba się spodziewać na sprawie rozwodowej z orzekaniem o winie i bez oraz w jaki sposób na nie odpowiadać?
Jakie pytania zadaje sąd podczas rozwodu?
Rozwód wiąże się z koniecznością odpowiadania na pytania sądu. Jest to szczególnie stresujące dla obu stron w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie. Dotyczą one m.in.:
- tożsamości osób zainteresowanych,
- okoliczności zawarcia małżeństwa,
- okoliczności ustania między małżonkami więzi fizycznych, materialnych i emocjonalnych.
Jeśli chodzi o rozwód bez orzekania o winie, strony są zgodne co do złożonych wniosków, stąd też wątpliwości i pytań ze strony sądu będzie stosunkowo niewiele. Pytania nie trwają wtedy długo i nie wpływają na wydłużenie sprawy rozwodowej.
Pytania na rozprawie rozwodowej z orzekaniem o winie
Jeśli sprawa rozwodowa przebiega z orzekaniem o winie, sędziowie mają do czynienia z dość skomplikowanymi kwestiami. Rozprawa może trwać naprawdę długo. Sąd będzie badał szczegółowe okoliczności rozpadu więzi, może pytać o przyczyny konkretnych kłótni i konfliktów oraz o to, czy małżonkowie zakładają możliwość pogodzenia się i naprawy więzi. Jeśli w grę wchodzi niewierność małżonka, pytania również mogą być drobiazgowe. Ponadto padają te dotyczące ustaleń małżonków co do przyszłego, osobnego życia. Jeśli posiadają oni małoletnie dzieci, konieczne jest ustalenie podziału opieki.
Jak odpowiadać na sprawie rozwodowej?
Choć pytania na rozprawie rozwodowej mogą nierzadko wyprowadzać z równowagi, nie wolno dawać się ponieść emocjom. Należy utrzymać nerwy na wodzy, odpowiadać krótko, zwięźle i zgodnie z prawdą, by zapobiec wszelkim wątpliwościom wymiaru sprawiedliwości dotyczącym okoliczności rozstania. W każdym przypadku trzeba też odpowiadać w kierunku sędziny lub sędziego wykorzystując zwrot „wysoki sądzie”. Podczas rozprawy konieczne jest pamiętanie o zachowaniu powagi i okazywaniu szacunku wszystkim osobom znajdującym się w sali.
O co pytać adwokata przed rozwodem?
Warto przed rozwodem ustalić z adwokatem, co mówić w sądzie. Duże emocje często wpływają na zapominanie ustaleń na temat linii obrony lub oskarżenia, natomiast wcześniejsza rozmowa z adwokatem wpływa na ich lepsze zapamiętanie. Jeśli klient pominie ważne kwestie, przypomnienie o nich sądowi leży po stronie adwokata. Może on zadawać dodatkowe pytania naprowadzające uwagę klienta lub oskarżonego na konkretną kwestię.
Poszukując dobrej kancelarii adwokackiej warto zapoznać się z ofertą Adwokackiej Spółki Partnerskiej Wróblewski Figurski. Profesjonaliści oferują usługi prawne na rzecz klientów indywidualnych, podmiotów gospodarczych oraz instytucji publicznych.
Szczegóły oferty dotyczącej prowadzenia spraw rozwodowych można znaleźć na stronie https://wf-adwokaci.pl/sprawy-rozwodowe/.