Nawet częste serwisowanie pojazdu nie zabezpieczy nas w stu procentach przed incydentalną awarią, która może wystąpić nawet wskutek zbyt szybkiej jazdy. Awaria samochodu na drodze to powód do zmartwień, jednak w momencie jej wystąpienia nie można kierować się negatywnymi emocjami – trzeba natomiast zadziałać w odpowiedni sposób. Jak postępować w przypadku awarii pojazdu?
Zabezpieczenie pojazdu i pasażerów
Pierwszym obowiązkiem kierowcy, którego samochód odmawia posłuszeństwa, jest zabezpieczenie pojazdu oraz pasażerów nim podróżujących. Powinniśmy, w miarę możliwości, przesunąć samochód na pobocze, tak aby w jak najmniejszym stopniu utrudniał on poruszanie się po drodze. Jednocześnie kierowca musi wystawić trójkąt ostrzegawczy, informujący innych uczestników ruchu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności. Jego obowiązkiem jest też założyć kamizelkę ostrzegawczą, zwłaszcza w nocy lub w zamglony dzień. Pasażerowie powinni zejść na pobocze bądź pozostać w samochodzie, nie mogą natomiast swobodnie poruszać się po drodze.
Jak postępować w przypadku awarii?
Jeśli zabezpieczymy już miejsce zdarzenia, pojazd oraz pasażerów, możemy przejść do kolejnych kroków. Przede wszystkim musimy ustalić, co jest przyczyną awarii. Czasami powód jest błahy i można poradzić sobie z nim we własnym zakresie, jednak w większości przypadków będziemy musieli skorzystać z pomocy profesjonalistów.
Jeśli pojazd nie chce ruszyć, konieczne okazuje się holowanie samochodu. Należy wtedy wezwać pomoc drogową i oczekiwać na jej przyjazd – czasami musimy wykazać się cierpliwością, gdyż służby nie zawsze są w stanie świadczyć usługi natychmiastowo. W ramach usługi holowania możemy również liczyć na pomoc specjalistów w zakresie wyciągnięcia auta z rowu, drobnych napraw i inne, wyszczególnione w ofercie na stronie https://pozyczwoz.pl/holowanie-samochodow/.
W międzyczasie przestrzegamy oczywiście podstawowych zasad bezpieczeństwa, a więc:
- nie pozostawiamy pojazdu bez opieki,
- nie zatrzymujemy innych uczestników ruchu,
- nie chodzimy po jezdni,
- pilnujemy, aby pasażerowie nie utrudniali poruszania się po drodze.
Awaria samochodu – co dalej?
Służby drogowe holują samochód do najbliższego warsztatu, lecz nie oznacza to końca naszych problemów. Jeśli przyczynę awarii można usunąć w krótkim czasie, mechanik najczęściej podejmuje się tego zadania (często za dodatkową opłatą).
Niemniej jednak w niektórych przypadkach na jego pomoc trzeba poczekać nieco dłużej. Właściciel auta zostaje wtedy bez pojazdu przynajmniej na kilka dni. Gdyby uczestniczył w wypadku samochodowym, mogłoby przysługiwać mu auto zastępcze z OC sprawcy. Warunki skorzystania z tej formy rozliczania bezgotówkowego można znaleźć na stronie https://pozyczwoz.pl/auto-zastepcze-z-oc-sprawcy/.
Jeśli jednak auto uległo awarii to samochód można wypożyczyć jedynie we własnym zakresie. Warto wtedy skorzystać z opcji najmu krótkoterminowego, który umożliwia wypożyczalnia Pożycz Wóz. Wypożyczenie samochodu ma wiele zalet, a na pierwszy plan wysuwa się ta, że nie musimy korzystać z komunikacji miejskiej czy pokonywać tras na piechotę.
Ubezpieczenie AC a awaria pojazdu
Kierowcy, którzy wykupili polisę AC, często zastanawiają się, czy mogą z niej skorzystać w przypadku awarii pojazdu? Otóż wiele zależy od tego, czy nasze ubezpieczenie obejmuje tego rodzaju zdarzenie losowe. Najczęściej polisa w podstawowym zakresie chroni nas przed skutkami kradzieży pojazdu, wypadku czy aktów wandalizmu. Niemniej jednak awaria sama w sobie niekoniecznie będzie powodowała obowiązek wypłaty odszkodowania.
Warto więc w pierwszej kolejności skontaktować się z ubezpieczycielem i dopytać o szczegóły. Jeśli zdecydowaliśmy się na rozszerzony pakiet i nasza polisa obejmuje również awarię pojazdu, konsultant podpowie nam, jakie dalsze kroki należy podjąć. Będziemy bowiem musieli dopełnić kilku formalności, aby otrzymać pomoc oraz auto zastępcze z OC.
Artykuł przygotowany we współpracy z wypożyczalnią samochodów Pożycz Wóz, której pełna oferta dostępna jest na stronie https://pozyczwoz.pl/.