Niewielka ilość studentów może pozostać na czas studiów w domu rodzinnym. Wiele osób zmuszonych jest do wyjechania i zamieszkania w mieście akademickim. Mogą oni zdecydować się na wynajem mieszkania tudzież wybrać akademik.
Akademik- co warto o nim wiedzieć?
W Polsce dostępnych jest wiele akademików, zarówno tych państwowych, jak i prywatnych. Ceny ich znacząco różnią się od siebie. Wszystkie te miejsca położone są jednak w niewielkiej odległości od uczelni. Co ważne, pierwszeństwo dostania się do danego akademika mają zazwyczaj studenci uczelni, do której należy akademik. Placówki te mają swój własny regulamin, który należy przestrzegać. Niezależnie od tego, czy jest to państwowy, czy prywatny akademik w Łodzi, w żadnym z tych miejsc nie można przyjmować gości po wyznaczonej godzinie. Nie ma mowy o ich nocowaniu czy też trzymaniu zwierząt.
Zaletą jest jednak to, że studenci mogą korzystać ze wszystkich dogodności i pomieszczeń, takich jak świetlica, schowek do przechowywania rowerów, pralnia itp. Niestety, zwłaszcza w przypadku państwowych akademików pokoiki są małe, natomiast lokatorów jest dużo. Studentom może być więc ciasno, ponadto muszą oni korzystać z jednej, wspólnej łazienki. Jeśli chodzi o prywatne placówki, często dostępne są w nich pokoju 2-3- osobowe, oczywiście podzielone według płci. O pokój 2-osobowy mogą starać się tylko małżeństwa, niekiedy pary z dzieckiem. Akademik jest tańszą alternatywą dla wynajmu mieszkania.
Kto ma pierwszeństwo w przyznawaniu akademików?
Wiele zależy od danej uczelni i domu studenckiego, aczkolwiek pierwszeństwo zamieszkania w tym miejscu mają zazwyczaj:
- osoby w trudnej sytuacji życiowej (z dzieckiem),
- osoby studiujące w trybie stacjonarnym,
- osoby z biednych rodzin,
- osoby mieszkające daleko od uczelni ( w małych miasteczkach, na wsiach),
- osoby kontynuujące mieszkanie w akademiku.
Studenci dotychczas niemieszkający w akademiki mają możliwość przeniesienia się do niego. Muszą jednak pamiętać, iż ważne w przyjęciu do domu studenckiego są takie kwestie, jak działania na rzecz uczelni czy też średnia ocen.
Ile wynosi miesięczny koszt mieszkania w akademiku?
Domy studenckie mają jedną najważniejszą rolę, gdyż zapewniają dosyć tanie miejsce życia dla studentów, czyli osób, które nie są zbytnio zamożne. Cena mieszkania w takim miejscu zależy od wielu czynników. Liczy się przede wszystkim dane miasto czy standard pokoju. Miesięczny koszt miejsca w akademiku wynosi średnio od 300 do 900 zł. Wiele zależy też od tego, czy będzie to placówka państwowa, czy prywatna.
Za miejsce w prywatnym akademiku ChillInn o wyższym standardzie, należy zapłacić nieco więcej od miejsca w ciasnym pokoju akademiku państwowego. Cena takich miejsc jest wyższa, ale wiąże się też z lepszym komfortem życia, za co z pewnością warto zapłacić. Tani akademik jest doskonałą propozycją dla osób o ograniczonych możliwościach finansowych. Alternatywą dla tego rozwiązania jest wynajem mieszkania, jednak w tym wypadku należy liczyć się z wyższym kosztem. Cena wynajmu jest duża zwłaszcza w takich miastach jak Kraków czy Warszawa.
Dla studentów zagranicznych została stworzona oferta w języku angielskim, z którą można zapoznać się na stronie https://www.chillinn.pl/en/.